95117-2017 - ResultatSverige-Ängelholm: Byggteknisk projektledning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulter – Byggadministration och byggledning.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 12: Arkitekttjänster, tekniska konsulttjänster och integrerade tekniska tjänster, stadsplanering och landskapsarkitektur, därmed sammanhängande vetenskapliga och tekniska konsulttjänster, teknisk provning och analys
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Ängelholm.
Nuts-kod SE224 Skåne län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Information om upphandlingen:
Upphandlingen omfattar Ängelholms kommuns behov av konsulttjänster för byggadministration och byggledning enligt punkt 3.4.1-3.4.5 i förfrågningsunderlaget.
Upphandlingen kommer att resultera i maximalt tre (3) ramavtal per delområde för successiva avrop av det samlade behovet under avtalstiden.
För uppdraget gäller ABK 09, Allmänna bestämmelser för konsultuppdrag inom arkitekt- och ingenjörsverksamhet av år 2009.
Indikation på kommande volym:
Delområde 1. Projektledare, anläggning – Ca 250 000 SEK/år,
Delområde 2. Byggledare, anläggning – Ca 300 000 SEK/år,
Delområde 3. Besiktningsman, anläggning – Ca 300 000 SEK/år,
Delområde 4. Besiktningsman, utemiljö – Ca 50 000 SEK/år,
Delområde 5. kontrollansvarig enl PBL – Ca 150 000 SEK/år.
Omfattningen kan komma att förändras under avtalstiden.
Avtalstiden är 2 år med möjlighet till förlängning på 2 år.
Vid en eventuell överprövning kan startdatum för avtalet förskjutas. Den totala avtalslängden kommer att vara den samma som angivits ovan.
Omfattning:
Konsulttjänster inom byggadministration och byggledning. Konsulttjänster inom redan påbörjade och pågående projekt omfattas inte av denna upphandling.
Kommunen förbehåller sig rätten att handla upp uppdrag utanför ramavtalet om det beräknade totala värdet på uppdraget överstiger 500 000 SEK.
Kommunen ska ha rätt att låta tidigare anlitade konsulter komplettera/rätta tidigare utförda arbeten.
Avtalet innehåller inte några utfästelser om att avropa en viss volym under avtalsperioden. Avrop från detta avtal görs utifrån kommunens behov. Leverantören förbinder sig att leverera det verkliga behovet.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
71541000 Byggteknisk projektledning, 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.