95122-2017 - ResultatSverige-Ängelholm: Ingenjörstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulter – Broar och konstbyggnader.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 12: Arkitekttjänster, tekniska konsulttjänster och integrerade tekniska tjänster, stadsplanering och landskapsarkitektur, därmed sammanhängande vetenskapliga och tekniska konsulttjänster, teknisk provning och analys
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Ängelholm.
Nuts-kod SE224 Skåne län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Information om upphandlingen:
Upphandlingen omfattar Ängelholms behov av konsulttjänster inom broar och konstbyggnader enligt punkt 3.4.1, 3.4.2, 3.4.3 och 3.4.4 i förfrågningsunderlaget.
Upphandlingen kommer att resultera i ett ramavtal för successiva avrop av det samlade behovet under avtalstiden.
För uppdraget gäller ABK 09, Allmänna bestämmelser för konsultuppdrag inom arkitekt- och ingenjörsverksamhet av år 2009.
Indikation på kommande volym:
Delområde 1 Inspektion – Ca 100 000 SEK/år,
Delområde 2 Projektering – Ca 200 000 SEK/år,
Delområde 3 Byggledning – Ca 150 000 SEK/år,
Delområde 4 Besiktning – Ca 75 000 SEK/år.
Omfattningen kan komma att förändras under avtalstiden.
Avtalstiden är 2 år med möjlighet till förlängning på 2 år.
Vid en eventuell överprövning kan startdatum för avtalet förskjutas. Den totala avtalslängden kommer att vara den samma som angivits ovan.
Omfattning:
Konsulttjänster inom bro och konstbyggnader. Konsulttjänster inom redan påbörjade och pågående projekt omfattas inte av denna upphandling.
Upphandlingen är uppdelad i följande delområden:
1. Inspektion,
2. Projektering,
3. Byggledning,
4. Besiktning.
Anbudsgivare kan lämna anbud på en eller flera delområden.
Kommunen förbehåller sig rätten att handla upp uppdrag utanför ramavtalet om det beräknade totala värdet på uppdraget överstiger 500 000 SEK.
Kommunen ska ha rätt att låta tidigare anlitade konsulter komplettera/rätta tidigare utförda arbeten.
Avtalet innehåller inte några utfästelser om att avropa en viss volym under avtalsperioden.
Avrop från detta avtal görs utifrån kommunens behov. Leverantören förbinder sig att leverera det verkliga behovet.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71330000 Diverse byggnadstekniska tjänster
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.