95175-2017 - ResultatSverige-Norrköping: Utvärderingskonsulttjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för konsulttjänster inom projektutvärdering.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 10: Marknads- och opinionsundersökningar
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Norrköping.
Nuts-kod SE123 Östergötlands län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Migrationsverkets projektverksamhet ställer krav på olika typer av utvärdering. Utvärdering ska ge vägledning om insatserna varit meningsfulla och realistiska, fungera som underlag för styrning och lärande samt påvisa faktiska resultat och effekter. Fokus läggs på att löpande och systematiskt utvärdera processer som t.ex. styrning och genomförande av projekt samt resultat/effekterna av de olika insatserna.
Upphandlingen och därmed tecknade avtal gäller för Migrationsverkets projektverksamhet inom EU.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
79419000 Utvärderingskonsulttjänster, 79400000 Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.