95213-2023 - PlaneringSverige-Eskilstuna: Medicinsk utrustning
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RFI - Ultraljud till urologkliniken och kvinnokliniken
Referensnummer: IN-IN23-0035
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Inbjudan till hearing
Urologkliniken och kvinnokliniken har behov av ultraljudssystem till transrektala
ultraljudsundersökningar respektive vaginala undersökningar på kvinnoklinikens
mottagningar. Kvinnokliniken intresserar sig även för ultraljudsundersökningar av äggstockar
innan IVF-behandling. Ultraljudssystemen på urologkliniken ska vara lämpade för
användning på både mottagning och vid kirurgiska ingrepp med robotassistans och som
kräver hög precision.
Regionen planerar för en upphandling men garanterar inte att det kommer att genomföras.
Syftet med hearingen är att ge regionen fördjupad kunskap för att kunna skapa ett tydligt,
transparent och proportionerligt upphandlingsunderlag genom att ta vara på branschens
erfarenheter och kunskaper och närmare utröna vilka alternativ som marknaden kan erbjuda.
Som leverantör har ni möjlighet att under 1 timme redogöra för alla de produkter och
lösningar som är relevanta enligt beskrivet behov ovan.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33112200 Ultraljudsapparat, 33124120 Utrustning för ultraljudsdiagnostik
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen