95289-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Nässjö: Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulttjänster VVS
Referensnummer: 012-2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet omfattar att som konsult utföra uppdrag, allt med successiva avrop när behov uppkommer i den löpande verksamheten, oavsett beloppsmässig storlek. Ramavtalet omfattar allt från att utföra tidiga underlag som kan ligga till grund för beslut hos beställaren till att utföra statusbesiktningar inom teknikområdet. Ramavtalet omfattar också att ta fram bygglovshandlingar, kompletta och regelrätta förfrågningsunderlag (ritningar, tekniska beskrivningar etc.) utifrån fastställd entreprenadform, och upprätta bygghandlingar och relationshandlingar m.m.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 400 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71321000 Tekniska konstruktionstjänster för maskintekniska och elektriska installationer i byggnader, 71321200 Konstruktion av värmesystem, 71321400 Konsulttjänster inom ventilation, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen