Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Voicelift till Natrium
Referensnummer: EUI 21 055
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 32000000 Radio-, televisions-, kommuniktions- och telekommunikationsutrustning samt tillhörande utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Voice lift (Elektroakustisk anläggning) till byggnad Natrium.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 32340000 Mikrofoner och högtalare, 32342400 Ljudanordningar, 32342410 Ljudutrustning, 32351300 Tillbehör till audioutrustning, 51313000 Installation av ljudutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Projektstart för installation av Voicelift blir efter avslutad upphandling som beräknas vara klar Q1 2022. Preliminär etablering och byggstart Q2 2022 med färdigställande av anläggning Q2 2023.
Byggnad Natrium innebär en nybyggnation om ca 33.000 kvm BTA i åtta våningar samt en mindre ombyggnad i befintliga angränsande byggnader. Byggnaderna ägs av Akademiska hus. Byggherrens totalentreprenör är Skanska. Göteborgs universitet är hyresgäst.