95382-2023 - ResultatSverige-Linköping: Utvärderingskonsulttjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kartläggningsstöd och validering av yrkeskunskaper för behörighet till yrkeslärarprogrammet
Referensnummer: LiU-2022-04035
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79419000 Utvärderingskonsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Beskrivning av upphandlingsföremålet
Sökande till yrkeslärarprogrammet ska, förutom grundläggande behörighet för högskolestudier, ha en särskild behörighet till det eller de yrkesämnen som den sökande ska undervisa i. För att lärosätet ska kunna fatta ett rättssäkert beslut om särskild behörighet krävs en validering som omfattar för ändamålet kvalificerad kartläggning och bedömning.
LiU söker i denna upphandling en (1) leverantör som kan leverera kartläggningsstöd och validering av yrkeskunskaper. En mer detaljerad beskrivning av uppdraget och kravställningen framgår av kapitel 2, Kravspecifikation.
Fortsättningsvis benämns ramavtal som avtal.
Målbild
Målet är att teckna avtal med en leverantör som kan tillhandahålla kartläggningsstöd och genomföra validering av yrkeskunskaper för behörighet till yrkeslärarprogrammet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48000000 Programvara och informationssystem, 79410000 Företags- och organisationsrådgivning, 80500000 Utbildningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen