95409-2018 - ResultatSverige-Stockholm: Färdigställande byggnadsarbeten
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
HAG E-453 Finplanering Torsplan
Referensnummer: E2017-02281
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45400000 Färdigställande byggnadsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar finplanering kring Norra Tornen (Innovation och Helix), området består av torgytorna vid Torsplan, del av Norra Stationsgatan, Gävlegatan, Torsgatan och Norrbackagatan.
Entreprenaden omfattar också ledningsarbeten samt justeringar av gathöjderna i området.
Upphandlingsform.
Detta är ett öppen upphandling enligt lag SFS 2016:1145 om offentlig upphandling.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45112700 Landskapsplanering, 45112710 Utformning av grönområden, 45233252 Ytbehandling av gator, 45233300 Grundläggning av motorvägar, vägar, gator och gångvägar, 45262000 Bygg- och anläggningsarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg, med undantag för takarbeten, 45432112 Stenläggning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen