95410-2018 - ResultatSverige-Jönköping: Larmsystem
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Larmöverföringstjänst
Referensnummer: 1782-2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
35121700 Larmsystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Domstolsverket är en statlig myndighet som lyder under regeringen och som fungerar som serviceorganisation till Sveriges Domstolar. Sveriges Domstolar är samlingsnamnet för domstolarnas verksamhet. Sveriges Domstolar omfattar de allmänna domstolarna, de allmänna förvaltningsdomstolarna, hyres- och arrendenämnderna och Rättshjälpsmyndigheten samt Domstolsverket.
Domstolsverket avser att teckna ett ramavtal, för Sveriges Domstolar, avseende larmöverföringstjänster. Sveriges Domstolar har ca 85 fysiska adresser som har larmöverföring. Domstolsverkets avsikt är att samtliga skall inkluderas i detta ramavtal. Leverantören åtar sig att leverera larmöverföringstjänster för varje beställning till av Domstolsverket angiven larmcentral i enlighet med detta ramavtal.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
35121700 Larmsystem, 31625000 Inbrotts- och brandlarm, 79711000 Larmövervakningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen