95447-2020 - KonkurrensutsättningSverige-KRISTIANSTAD: Ambulanstjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ambulans Distrikt 2
Referensnummer: 2019-POL000109-001
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85143000 Ambulanstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ambulanssjukvård i ett av Region Skånes fyra (4) ambulansdistrikt, Mellersta Skåne (Ambulansdistrikt 2).
Upphandlingen gäller en tjänst som innebär ett akut omhändertagande där transport behövs av kvalificerad medicinsk personal alt en bedömning som leder till vård på annan vårdnivå. En viktig samhällstjänst som vid varje stund måste finnas tillgänglig.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen