2. Förfarande
Förfarande
Titel: Upphandling behandling av avfall (Trä, Ris & Grenar) från hushåll och verksamheter i Norrköpings kommun
Beskrivning: Upphandlingen omfattar mottagning och behandling av avfall från hushåll och verksamheter. Artiklar som av beställaren bedöms ha potential att återanvändas ingår inte i upphandlingen. Behandling av avfallet ska utföras enligt krav i detta upphandlingsdokument. Leverantören kan välja att lämna anbud på ett eller flera av nedanstående anbudsområden. Avtal kommer att tecknas med en leverantör för respektive anbudsområde. Anbudsområden • Ris och grenar, Takvolym: 15 000 ton • Trä Takvolym: 45 000 ton Observera att upphandlingens omfattning endast är uppskattade behov och gäller utan förbindelse. Beställaren uppskattar sitt totala behov av sådana tjänster som omfattas av ramavtalet till det som anges för respektive anbudsområde ovan. Detta utgör respektive anbudsområdets och kommande ramavtals takvolym. Om ramavtalets volym uppgår till takvolymen har beställaren rätt att säga upp avtalet till omedelbart upphörande. En sådan uppsägning påverkar inte giltigheten av avtalet som ingåtts dessförinnan. Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån koncernbeslut, verksamhetsförändringar med mera som kan påverka behovet och volymen. Leverantören är skyldig att ta emot det verkliga behovet.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:125876:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 90510000 Avfallshantering, 90500000 Avfallstjänster