9554-2018 - ResultatSverige-Stockholm: Frukt, grönsaker och liknande produkter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Frukt och mjölk
Referensnummer: 2.7-31643/2016
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter
II.1.4.
Kort beskrivning
Socialstyrelsen avser att teckna ett ramavtal med en leverantör för att tillgodose Socialstyrelsens behov av frukt och mjölk till personalen. Behovet kan komma att variera över tid och Socialstyrelsen kommer att avropa utefter myndighetens behov under ramavtalsperioden.
Socialstyrelsen avser att huvudsakligen avropa ekologisk frukt, men det kan förekomma avrop av icke ekologisk frukt.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15511000 Mjölk
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Socialstyrelsen avser att teckna ramavtal med en leverantör.
Inbjudan.
Härmed inbjuds leverantörer att lämna anbud i Socialstyrelsens upphandling av frukt och mjölk.
Om Socialstyrelsen.
Socialstyrelsen värnar hälsa, välfärd och allas lika tillgång till god vård och omsorg genom att styra med regler, kunskap och statsbidrag, och genom att göra uppföljningar och utvärderingar. Socialstyrelsen har cirka 670 anställda och myndigheten är belägen i Stockholm.
Mer information om Socialstyrelsen finns på vår webbplats, www.socialstyrelsen.se.
Omfattning.
Socialstyrelsen avser att huvudsakligen avropa ekologisk frukt, men det kan förekomma avrop av icke- ekologisk frukt.
Inköpsvolym.
Inköpsvolymen inom de senaste åren har varit relativt stabil. För år 2016 inköptes cirka 20 000 kg frukt, varav cirka 492 kg per vecka, cirka 7 000 liter mjölk och cirka 200 liter kaffemjölk.
Se bilaga 2 Statistik avseende levererad frukt per vecka 2016.
Antal kilo frukt eller antal liter mjölk kan komma att ändras under avtalsperioden. Ingånget ramavtal garanterar inte en viss inköpsvolym för leverantören utan utgör endast vägledande underlag för anbudsgivning.
Skäl till upphandlingens uppdelning.
Socialstyrelsen anser att en tilldelning av kontrakt i två separata delar skulle öka administrationen hänförlig till avtalet under hela avtalstiden samt öka risken för felaktiga avrop. Socialstyrelsen ser även en ökad möjlighet till kostnadsbesparingar, samordningsvinster samt lägre priser om kontraktet inte delas upp. Socialstyrelsen har därför beslutat att inte tilldela kontraktet i separata delar.
Kontraktsperiod.
Kontraktets inledande kontraktsperiod löper från och med 2018-01-01 till och med 2020-12-31 ("Grundkontraktsperiod"). Om Socialstyrelsen inte skriftligen säger upp kontraktet till upphörande senast tre (3) månader före Grundkontraktsperiodens slutdatum så löper kontraktstiden på som längst fram till och med 2022-12-31 ("Optionskontraktsperiod"). Under Otionskontraktsperioden så har Socialstyrelsen rätt att skriftligen säga upp kontraktet till upphörande med tre (3) månaders uppsägningstid. Grundkontraktsperiod och Optionskontraktsperiod benämns tillsamman Kontraktsperiod.