Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hyra av hyresmaskiner
Referensnummer: 2017-46
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 70220000 Uthyrning eller leasing av egendom annan än bostäder
II.1.4.
Kort beskrivning
Kalmar kommun avser att upphandla ramavtal som omfattar hyra av hyresmaskiner så som mindre entreprenadmaskiner, liftar, handverktyg, containrar/personalvagnar, elverk med mera.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 31120000 Generatorer, 34223300 Släpvagnar, 34928200 Stängsel, 42122000 Pumpar, 44300000 Kabel, lina och tillhörande produkter, 44510000 Verktyg, 66114000 Finansiell leasing, 70220000 Uthyrning eller leasing av egendom annan än bostäder
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen