95581-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Visby: Verktyg
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Järnhandelsvaror
Referensnummer: 17/39
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44510000 Verktyg
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Gotland köper årligen en stor mängd varor som passar in under beskrivningen Järnhandelsvaror. Upphandlingen syftar till att få avtal för olika varugrupper och på så sätt nå stor tillgänglighet på de efterfrågade varorna. Leverantören åtar sig att till Region Gotland leverera Järnhandelsvaror i enlighet med Bilaga 1_Varukorg_utvärdering och det förfrågningsunderlag som legat till grund för upphandlingen, samt enligt de villkor som framgår av antaget anbud.
Beskrivning.
Följande varugrupper omfattas av upphandlingen:
El/ Batteri- handverktyg.
Fästdon.
Verkstadsutrustning.
Handverktyg.
Verkstadskemi.
Elmaskiner.
Mät & Märk.
Handredskap.
Tillbehör och förbrukning.
Personlig skyddsutrustning.
VVS.
El (Allmänt).
Metall.
Bygg.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31000000 Elektriska maskiner, apparater och förbrukningsvaror samt elektrisk utrustning; belysning, 42600000 Verktygsmaskiner, 43800000 Verkstadsutrustning, 44140000 Byggmaterialrelaterade produkter, 44160000 Rörledningar, ledningar, foderrör, rör och liknande föremål, 44190000 Diverse byggmaterial, 44316000 Järnhandelsartiklar, 44511000 Handverktyg, 44512000 Diverse handverktyg, 44531510 Bult och skruv
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Region Gotland köper årligen en stor mängd varor som passar in under beskrivningen Järnhandelsvaror, Upphandlingen syftar till att få avtal för olika varugrupper och på så sätt nå stor tillgänglighet på de efterfrågade varorna. Leverantören åtar sig att till Region Gotland leverera Järnhandelsvaror i enlighet med Bilaga 1_Varukorg_utvärdering och det förfrågningsunderlag som legat till grund för upphandlingen, samt enligt de villkor som framgår av antaget anbud.