95610-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Härnösand: Tjänster i naturreservat
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av skötsel i Sundsjöåsen och Rigåsens naturreservat, Sundsvalls kommun
Referensnummer: 512--1624-19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
92533000 Tjänster i naturreservat
II.1.4.
Kort beskrivning
Länsstyrelsen avser nu att upphandla skötselåtgärder i Rigåsens och Sundsjöåsens naturreservat. Båda reservaten omfattar slåtter, men också annan reservatsskötsel som tillsyn och skötsel av stugor, friluftsanordningar och stigar. Bud kan läggas separat på båda områdena.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45111220 Röjning av ris och buskar, 77231000 Skogsskötsel, 77310000 Plantering och skötsel av grönområden, 77312000 Ogräsröjning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen