Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Extern remiss - Utrustning till datacenter
Referensnummer: 3.2.7-2022-2754
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Migrationsverket inbjuder leverantörer till att lämna synpunkter på bifogat upphandlingsdokument.
Syftet med den externa remissen är att ha en dialog med marknaden och reda ut eventuella problem och felaktiga tolkningar innan upphandlingsdokumentet annonseras.
Synpunkter lämnas i ett dokument som skickas till maja.karlsson@ecenea.se senast 2022-02-23.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 30200000 Datorer och datamateriel, 48800000 Informationssystem och servrar, 72250000 System- och stödtjänster, 72500000 Datortjänster, 72700000 Datanätstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Extern remiss av utrustning till datacenter