95642-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Karlskrona: Kontorshjälp
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utskrift som tjänst 2019
Referensnummer: 2018/00027
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79500000 Kontorshjälp
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser tillhandahållande av utskriftstjänster inkl. erforderlig hård- och mjukvara, underhåll och support av levererad hård- och mjukvara samt övrigt skrivarsortiment till samtliga verksamheter inom Region Blekinge, enligt beskrivning i förfrågningsunderlaget.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 30 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30120000 Utrustning för kopiering och offsettryckning, 30232100 Skrivare och kurvskrivare, 30232130 Färgskrivare, 50310000 Underhåll och reparation av kontorsmaskiner, 72212772 Programvaruutvecklingstjänster för utskriftsprogram, 72212900 Programvaruutvecklingstjänster för diverse programvara och datorsystem, 72267000 Underhåll och reparation av programvara, 79521000 Kopieringstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen