95645-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Karlshamn: Ingenjörstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska Konsulter - El
Referensnummer: 2022/324
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71300000 Ingenjörstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser att säkerställa kommunen behov av extern kompetens inom teknika konsulter inom huvudområdet El, genom att teckna ett ramavtal med leverantörer. Omfattningen på  uppdrag som kan avropas är bland annat beskrivning av anläggningens, byggnadens och verksamhetens el- tele, kommunikations- och fastighetsnät, hissar, styr och övervakningsinstallationer samt försörjning av el och telemedia såsom kabel-tv, bredband, fiber, telefoni, brand- och inbrottslarm, passagesystem och reservkraft.
Uppdrag kan avse nybyggnation, tillbyggnation eller ombyggnation och innehålla några eller samtliga av följande skeden: utredning, förstudieskede, programskede, projekteringsskede, byggskede, förvaltningsskede.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 300 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71300000 Ingenjörstjänster, 71316000 Konsulttjänster för telekommunikation, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71321000 Tekniska konstruktionstjänster för maskintekniska och elektriska installationer i byggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen