95689-2021 - ResultatSverige-Göteborg: Trädgårdstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Naturvårdstjänster - Ängsskötsel
Referensnummer: D.nr: 512-54029-2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77300000 Trädgårdstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Allmän beskrivning och syfte
Syftet med upphandlingen är att få till stånd ett ramavtal med leverantörer som kan täcka det behov som Länsstyrelsen har av ängsskötsel.
Uppdrag avser traditionell ängsskötsel i naturliga slåtterängar med höga naturvärden. Ingående moment är fagning, slåtter, höhantering och utkörning av avslaget hö ur ängen.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
77100000 Jordbrukstjänster, 77310000 Plantering och skötsel av grönområden, 77312000 Ogräsröjning, 77314000 Markskötsel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen