Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av allmän makro- och finansiell marknadsdata
Referensnummer: 20-23557
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72319000 Tillhandahållande av data
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser att abonnera en tjänst som ger FI en möjlighet till att på ett lätt och snabbt sätt kunna få information om utvecklingen på de internationella marknaderna i allmänhet.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48440000 Programvara för finansiell analys och redovisning, 48810000 Informationssystem, 48812000 Ekonomiska informationssystem, 72268000 Tillhandahållande av programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen