95752-2023 - ÄndringSverige-Huddinge: Tjänster avseende fast egendom
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Tekniska konsulter Fastighetsvärdering
Referensnummer: UPP-2022/085
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
70000000 Tjänster avseende fast egendom
II.1.4.
Kort beskrivning
Mark- och exploateringssektionen på kommunstyrelsens förvaltning ansvarar för kommunens mark- och exploateringsverksamhet och representerar kommunen som fastighetsägare. Verksamheten innefattar plan- och exploateringsprojekt för bostäder/arbetsplatser/infrastruktur från program till genomförande inklusive avtal kalkylering, förhandling, uppföljning utifrån kommunala planeringsprocesser och beslutsgångar. Mark- och exploateringssektionen behöver resursförstärkning inom området fastighetsvärdering. Resursförstärkning kan behövas mer intensivt under en kortare period eller sträcka sig över längre tid med en mindre tidsåtgång per vecka beroende på typ av uppdrag.