95766-2019 - ResultatSverige-Stockholm: Godshantering, lagring och tillhörande tjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utbäring, sanering och tillfällig lagring av vrakdelar vid Kalmar slott
Referensnummer: 233-944-2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
63100000 Godshantering, lagring och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget innebär att tillgodose Statens historiska museers behov av utbäring, sanering, uppmärkning och temporär lagring av vrakdelar inför flytt från Kalmar slott till Stockholm, samt att i förekommande fall föra vrakdelar, som är bortom räddning, till destruktion.
Vrakdelarna innehåller pesticider, kreosot, bly och tungmetaller.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
63110000 Godshantering, 79991000 Lagerhantering, 90510000 Avfallshantering, 90722200 Miljösanering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen