95824-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Flygtjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Helikoptertjänster Länsstyrelsen Västerbotten
Referensnummer: 500-892-2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60445000 Flygtjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Länsstyrelsen Västerbotten svarar för förvaltning av naturvårdsobjekt, jakt och fisketillsyn, arbete inom rovdjursområdet, övriga fauna och florainventeringar, statliga ledsystemet, kontroll av vissa av rennäringens anläggningar samt ett antal andra typer av inventeringar, planeringsarbeten och kontroller. Länsstyrelsen har därmed behov av helikoptertjänster för i huvudsak persontransporter, lyftarbeten och skyddsjakt. Uppdragen kan både vara av planerad karaktär och med kortare varsel, ibland akut, till exempel vid skyddsjakt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 8 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Klimpfjäll 2 passagerare
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60445000 Flygtjänster, 60400000 Flygtransport, 60420000 Icke-reguljär flygtrafik, 60440000 Flygning och tillhörande tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Länsstyrelsen Västerbotten svarar för förvaltning av naturvårdsobjekt, jakt och fisketillsyn, arbete inom rovdjursområdet, övriga fauna och florainventeringar, statliga ledsystemet, kontroll av vissa av rennäringens anläggningar samt ett antal andra typer av inventeringar, planeringsarbeten och kontroller. Länsstyrelsen har därmed behov av helikoptertjänster för i huvudsak persontransporter, lyftarbeten och skyddsjakt. Uppdragen kan både vara av planerad karaktär och med kortare varsel, ibland akut, till exempel vid skyddsjakt
Klimpfjäll 4 passagerare
Del nr: 2
Klimpfjäll - 6 passagerare
Del nr: 3
Klimpfjäll Hängande last 500 kg
Del nr: 4
Klimpfjäll - Hängande last 900 kg
Del nr: 5
Klimpfjäll - Skyddsjakt
Del nr: 6
Kittelfjäll - 2 passagerare
Del nr: 7
Kittelfjäll - 4 passagerare
Del nr: 8
Kittelfjäll - 6 passagerare
Del nr: 9
Kittelfjäll - Hängande last 500 kg
Del nr: 10
Kittelfjäll - Hängande last 900 kg
Del nr: 11
Kittelfjäll - Skyddsjakt
Del nr: 12
Vilhelmina - 2 passagerare
Del nr: 13
Vilhelmina - 4 passagerare
Del nr: 14
Vilhelmina - 6 passagerare
Del nr: 15
Vilhelmina - Hängande last 500 kg
Del nr: 16
Vilhelmina - Hängande last 900 kg
Del nr: 17
Vilhelmina - Skyddsjakt
Del nr: 18
Tärnaby - 2 passagerare
Del nr: 19
Tärnaby - 4 passagerare
Del nr: 20
Tärnaby - 6 passagerare
Del nr: 21
Tärnaby - Hängande last 500 kg
Del nr: 22
Tärnaby - Hängande last 900 kg
Del nr: 23
Tärnaby - Skyddsjakt
Del nr: 24
Ammarnäs - 2 passagerare
Del nr: 25
Ammarnäs - 4 passagerare
Del nr: 26
Ammarnäs - 6 passagerare
Del nr: 27
Ammarnäs - Hängande last 500 kg
Del nr: 28
Ammarnäs - Hängande last 900 kg
Del nr: 29
Ammarnäs - Skyddsjakt
Del nr: 30
Lycksele - 2 passagerare
Del nr: 31
Lycksele - 4 passagerare
Del nr: 32
Lycksele - 6 passagerare
Del nr: 33
Lycksele - Hängande last 500 kg
Del nr: 34
Lycksele - Hängande last 900 kg
Del nr: 35
Lycksele - Skyddsjakt
Del nr: 36
Umeå - 2 passagerare
Del nr: 37
Umeå - 4 passagerare
Del nr: 38
Umeå - 6 passagerare
Del nr: 39
Umeå - Hängande last 500 kg
Del nr: 40
Umeå - Hängande last 900 kg
Del nr: 41
Umeå - Skyddsjakt
Del nr: 42
Skellefteå - 2 passagerare
Del nr: 43
Skellefteå - 4 passagerare
Del nr: 44
Skellefteå - 6 passagerare
Del nr: 45
Skellefteå - Hängande last 500 kg
Del nr: 46
Skellefteå - Hängande last 900 kg
Del nr: 47
Skellefteå - Skyddsjakt
Del nr: 48