95898-2023 - ResultatSverige-Karlskrona: Gräv-, last- och gruvmaskiner
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Midjestyrd traktorgrävare utan grävelegant
Referensnummer: 2022/293 2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
43260000 Gräv-, last- och gruvmaskiner
II.1.4.
Kort beskrivning
Affärsverken Karlskrona AB är i behov av att köpa in en midjestyrd traktorgrävare.
Omfattning
Affärsverken har för avsikt att köpa en ny midjestyrd traktorgrävare med tillhörande serviceavtal.
Uppskattat värde på upphandlingen är ungefär 3 MSEK.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
16700000 Traktorer, 43200000 Schakt- och grävmaskiner samt tillhörande delar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen