Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal avseende tjänster. Upphandling av Säkerhetskonsult. Säkerhetsskydd samt fysisk säkerhet 2018.
Referensnummer: 0236/18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71317210 Konsulttjänster för hälsa och säkerhet
II.1.4.
Kort beskrivning
Aktuell förfrågan omfattar att som en integrerad del av SFV:s egen organisation – utföra och stödja SFV:s säkerhetsarbete, genom att stärka upp och komplettera med kompetens inom vissa specifika områden. Avtalet kommer att omfatta organisationsövergripande säkerhetsarbete samt säkerhetsarbete i mindre, medelstora och stora byggprojekt av olika slag, företrädesvis i Stockholm. Arbete på annan ort kan förekomma samt i enstaka fall utlandsarbete.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71317000 Konsulttjänster för skydd mot och kontroll av faror, 71317200 Hälso- och säkerhetstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen