96072-2022 - ResultatSverige-Lidingö: Reparation och underhåll av restaurangutrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Service och reparationer av storköksutrustning
Referensnummer: 21/87
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50882000 Reparation och underhåll av restaurangutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar service och reparationer, samt jourinsatser avseende storköksutrustning, för samtliga fastigheter som ägs och förvaltas av Lidingö stad och Lidingö stads Tomtaktiebolag.
Upphandlingen omfattar ej centralkyla eller besiktningspliktiga kylskåp, dessa upphandlas separat.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50532000 Reparation och underhåll av elektriska maskiner, apparater och tillhörande utrustning, 50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader, 50800000 Diverse reparationer och underhåll
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
AFA.21 Översiktlig information om objektet
Upphandlingen omfattar service och reparationer samt jourinsatser avseende storköksutrustning, för samtliga fastigheter som ägs och förvaltas av Lidingö stad och Lidingö stads Tomtaktiebolag.
Inköpsvolym 2019 var ca 2,6 mkr och för 2020 ca 1,9 mkr, denna har fördelats på ca 400 avrop per år. Den totala inköpsvolymen inklusive förlängningsoptioner uppskattas till 11 mkr för hela avtalstiden fördelat på 1800 avrop och kommer inte överstiga 14 mkr fördelat på 2000 avrop.
Detta är endast en uppskattning, beställaren utlovar ingen garanterad volym. Avrop kommer att ske efter behov.
Allt arbete ska utföras av behörig personal med certifierad kompetens för arbete med storköksutrustning. Alla arbeten ska bedrivas i enlighet med gällande skydds- och säkerhetsföreskrifter. Entreprenören ska anskaffa erforderlig utrustning och allmänna hjälpmedel som behövs för uppdragets genomförande.
Uppdraget ska genomföras i enlighet vad som framgår i denna förfrågan. Detaljer om kontraktsarbetena anges vid respektive avrop samt redovisas i förfrågningsunderlaget i övrigt.
För mer information om Lidingö stad se www.lidingo.se.
AFD.1 Omfattning
Ramavtalet omfattar service och reparationer, samt jourinsatser avseende storköksutrustning, för samtliga fastigheter som ägs och förvaltas av Lidingö stad och Lidingö stads Tomtaktiebolag.
Ramavtalet omfattar ej centralkyla eller besiktningspliktiga kylskåp, dessa upphandlas separat.
Ramavtalet är inte exklusivt utan Beställaren kan komma att upphandla liknande arbeten separat om det finns sakliga skäl till detta.
Beställningar kommer att ske genom avrop och kommer att avse arbeten som ska utföras som totalentreprenader med ABT 06 och AF AMA kap AFD som grund med de ändringar/kompletteringar som åberopas under AFD.111.
Avrop sker genom särskild, skriftlig beställning i varje enskilt fall, varvid villkor enligt ramavtal utgör en integrerad del, se AFD.43. Arbeten som är separat upphandlat eller som ingår i större projektentreprenader är undantagna denna upphandling.
Under ordinarie byggsemester gäller att i anbud uppgiven kapacitet inte får understiga 10 %, gäller för företag med fler än fem (5) yrkesarbetare.
Omfattning i detalj framgår av handlingarna angivna under AFB.22.
Avtalsvillkoren gäller även när Entreprenören utför arbete som Underentreprenör för någon annan av Beställarens Entreprenörers räkning.