96075-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Solna: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Simhallsentreprenad avs del av Kv. Idrottsplatsen
Referensnummer: KS/2019:62
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Solna Stad och Fabege har för avsikt att på del av fastigheterna Solna Järva 4:9 och 4:11 uppföra en byggnad som ska inrymma en simanläggning och kontor.
Denna entreprenad ska utföras inom uppförd del av byggnaden och avser samtliga arbeten hänförligt till simhall inkluderande såväl byggnadsarbeten, installationsarbeten som fasadkompletterande åtgärder.
Entreprenaden ska således utgöra en integrerad del i byggnaden som ska uppföras för att bebygga kontors- och simhallsfastigheten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 150 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
43324100 Utrustning till simbassänger, 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45210000 Byggnadsanläggning, 45212000 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader för fritidsaktiviteter, idrott, kultur, inkvartering och restaurangverksamhet, 45212100 Byggnadsarbete i samband med fritidsanläggningar, 45212200 Bygg- och anläggningsarbeten: idrottsanläggningar, 45212210 Byggnation av idrottsanläggningar för en enda idrottsgren, 45212212 Anläggningsarbete för simbassäng, 45261400 Spontning, 45261420 Vattentätning, 45262000 Bygg- och anläggningsarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg, med undantag för takarbeten, 45262600 Diverse entreprenader inom särskilda fackområden, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45443000 Fasadarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Stomkomplettering och installationsentreprenad, simhallsentreprenad avseende del av Kv. Idrottsplatsen, Solna.