96099-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Falun: Rivning
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Om- och tillbyggnad för Högskolan Dalarna Citycampus, Borlänge
Referensnummer: UH-2019-64
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45111100 Rivning
II.1.4.
Kort beskrivning
1966 revs det gamla järnvägshotellet för att ge plats åt varuhuset Domus i flera plan. Affärshuset Liljan är välkänt för Borlängeborna. Den centrala fastigheten har över åren byggts om och anpassats för att inrymma såväl kontor, butiker och saluhall som nattklubb.
Nu ska fastigheten totalrenoveras och byggas ut för att inrymma Högskolan Dalarnas nya campus i Borlänge tillsammans med ett par övriga hyresgäster.
Objektet avser ny-/tillbyggnad om ca. 4 000 m2
Objektet avser ombyggnad om ca 8 500 m2.
Total bruttoarea ca 12 500 m
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Affärshuset Liljan är välkänt för Borlängeborna. Den centrala fastigheten har över åren byggts om och anpassats för att inrymma såväl kontor, butiker och saluhall som nattklubb.