96146-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Rekryteringstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av Rekryteringstjänster till Region Västmanland
Referensnummer: IN-IN22-0482
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79600000 Rekryteringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Inköp Sörmland Västmanland avser att genomföra en upphandling av ramavtal för rekryteringstjänster som täcker Region Västmanlands behov.
Upphandlingen omfattar rekryteringstjänster och är indelad i fyra olika anbudsområden.
Högre chefsrekrytering inom Hälso- och Sjukvård
Högre chefsrekrytering inom annan regionverksamhet än hälso- och sjukvård
Specialistläkare
Administrativa Specialister
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79610000 Personalförmedling, 79624000 Förmedling av vårdpersonal, 79625000 Förmedling av läkare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Region Västmanland inbjuder företag, i fortsättningen kallade anbudsgivare, att inkomma med anbud avseende ramavtal för rekryteringstjänster.
Tecknade ramavtal kommer att kunna användas av samtliga avdelningar och verksamheter inom Region Västmanland.
Behovet avser tjänster på orter där Region Västmanland är verksamma.
Upphandlingens diarienummer är: IN-IN22-0482
Upphandlingsform: Öppet förfarande enligt Lagen (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU). Upphandlingsformen medger inte förhandling.
Sista anbudsdag: 2023-03-13 23:59
Anbuden är giltiga t.o.m: 2023-06-30
Sista dag för att ställa frågor: 2023-03-07
Utvärderingsmodell: Bästa förhållandet mellan kvalitet och pris.
Köparen kommer teckna avtal med 2 leverantörer per anbudsområde.
Vi emotser Ert anbud med intresse!
Högre chefsrekrytering inom annan regionverksamhet än hälso- och sjukvård
För mer information om tjänsternas omfattning, se respektive anbudsområde.
Upphandlingen avser ett ramavtal i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten. Region Västmanland har för avsikt att teckna avtal med två leverantörer per anbudsområde. Avtalen kommer att rangordnas.
Takvärdet i ramavtalet är 35 MSEK exkl. moms.
Om ramavtalets värde överstiger angivet belopp upphör ramavtalet att gälla utan ytterligare bekräftelse från någondera part. Parterna delar ett ömsesidigt ansvar att underrätta motparten om takvärdet uppnås.
Takvärdet ska inte ses som ett garanterat värde utan fastställer endast en övre gräns för ramavtalet.