96149-2021 - ResultatSverige-Nyköping: Vattenreningskemikalier
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Etanol som kolkälla
Referensnummer: KK20/480
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
24962000 Vattenreningskemikalier
II.1.4.
Kort beskrivning
Nyköpings kommun avser upphandla etanol som kolkälla till denitrifikation.
På Brandholmens reningsverk i Nyköping behövs det en kolkälla för nedbrytning av kväve i den biologiska reningsprocessen. De biologiska stegen är anpassade efter en kolkälla bestående av etanol. För att undvika störningar i processen ställs krav på att huvuddelen av kolkällan ska bestå av etanol.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen