96181-2019 - ResultatSverige-Linköping: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT-resurskonsulter
Referensnummer: LiU-2016-01730
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
LiU har för avsikt att upphandla IT-resurskonsulter.
LiU:s IT-avdelning har många parallellt pågående IT-projekt, inte sällan med stora inbördes beroenden och en hög utvecklingstakt.
LiU eftersöker en leverantör som kan agera som en samarbetspartner och som kan lära sig att förstå LiU:s behov och vilken typ av konsulter som fungerar bäst för LiU. Leverantören ska även agera
Proaktivt och generöst bidra till kompetensutvecklingen av IT-avdelningens personal.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen