96248-2021 - ResultatSverige-Lerum: Konsulttjänster med avseende på vattenförsörjning och avfall
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulttjänster avseende utredning och planering av anläggning för konstgjord grundvattenbildning
Referensnummer: KS20.386
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71800000 Konsulttjänster med avseende på vattenförsörjning och avfall
II.1.4.
Kort beskrivning
Gråbodeltat i Lerums kommun har i flera utredningar pekats ut som en prioriterad vattenresurs för Göteborgsregionen. Utifrån resultat från tidigare utredningar och undersökningar vill nu Lerums kommun och Kretslopp och vatten i Göteborg tillsammans bygga en pilotanläggning i Gråbodeltat för att undersöka förutsättningarna för en fullskalig konstgjord infiltrationsanläggning.
Uppdraget ska genomföras i flera steg som inkluderar ytterligare undersökningar i form av bland annat korttidspumpning och provpumpningar med återinfiltration. I varje delsteg ska en värdering av resultatet göras och utgöra underlag för det fortsatta arbetet i nästa steg. Det är konsultens uppdrag att med sin tekniska expertkunskap stå för denna värdering och föreslå hur arbetet successivt skall drivas vidare för att uppnå slutmålet.
Uppdraget beskrivs ytterligare i handling 7.2 Uppdragsbeskrivning.
Upphandlingen genomförs som en Säkerhetsskyddad upphandling (SUA). För mer information se AUB.51.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71332000 Geotekniska ingenjörstjänster, 90700000 Miljötjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen