See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Laboratoriekemikalier
Beskrivning: Region Östergötlands upphandling gällande Laboratoriekemikalier avser nyttjas främst, men inte begränsat, till Regionens verksamhet inom Patologi/Cytologi. Upphandlingen avser Laboratoriekemikalier inom följande grupper: 1. Lösningsmedel, fixeringsmedel, alkohol och xylen. 2. Färglösning, färgpulver. 3. Reagenslösning. 4. Förfyllda formalinburkar. 5. Slutet formalinsystem.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 24000000 Kemiska produkter
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Etanol odenaturerad 20-25L
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115456:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 24300000 Basiska oorganiska och organiska kemikalier, 24310000 Basiska oorganiska kemikalier, 24900000 Finkemikalier och andra kemikalier, 24950000 Kemiska preparat, 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Etanol 70% denaturerad 1L
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115456:Lot:2
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Etanol 70% AG (analytic grade) 1L
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115456:Lot:3
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Steril filtrerad samt steril kontrollerad Etanol 70 % utspädd WFI-USP 1L
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115456:Lot:4
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Xylen och Xylensubstitut
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115456:Lot:5
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: Formaldehyd 4% Fosfatbuffrad 1L och 5L
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115456:Lot:6
Del (anbudsområde): LOT-0007
Titel: Formaldehyd 4% Fosfatbuffrad 10L, Sealsafe
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115456:Lot:7
Del (anbudsområde): LOT-0008
Titel: Formaldehyd 4%, Buffrad, leverans i bulk/container
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115456:Lot:8
Del (anbudsområde): LOT-0009
Titel: DNA-Dekontamineringsmedel 250ml
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115456:Lot:9
Del (anbudsområde): LOT-0010
Titel: Isopropanol 99,5% 5L
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115456:Lot:10
Del (anbudsområde): LOT-0011
Titel: Blåsfix, fixeringsvätska i förfylld burk
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115456:Lot:11
Del (anbudsområde): LOT-0012
Titel: Färglösning Giemsa och May-Grünwald
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115456:Lot:12
Del (anbudsområde): LOT-0013
Titel: Papanicolaou färgning 1L
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115456:Lot:13
Del (anbudsområde): LOT-0014
Titel: PAS och AB PAS färgning
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115456:Lot:14
Del (anbudsområde): LOT-0015
Titel: Märkfärg för märkning av vävnader 200-300ml
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115456:Lot:15
Del (anbudsområde): LOT-0016
Titel: Urkalkningsvätska modifierad Myrsyra 10-30% 1L
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115456:Lot:16
Del (anbudsområde): LOT-0017
Titel: Förfyllda formalinburkar med 4% Formalehydlösning, buffrad
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115456:Lot:17
Del (anbudsområde): LOT-0018
Titel: Slutet formalinsystem
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115456:Lot:18