96263-2019 - ÄndringSverige-Uppsala: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal arkitekter hus
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för arkitekttjänster för nybyggnad,
Renovering, ombyggnad samt tillbyggnad av bostadshus inom Uppsalahemkoncernen.
Ramavtalet omfattar framtagande av handlingar i olika skeden. Exempel på handlingar kan vara idéskisser, ritningar, system-, relations- eller bygglovhandlingar. Exempel på olika skeden kan vara förstudie-, utrednings-, detaljplane- eller byggskede.