96279-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Lund: Tjänster utförda av parkeringsvakter
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bevakning av parkering och parkeringsautomater
Referensnummer: V 2018/465
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98351110 Tjänster utförda av parkeringsvakter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser Bevakning av parkeringar och parkeringsautomater för Lunds universitets räkning.
— parkeringsbevakning av ca 2 200 parkeringsplatser på Lunds universitets områden,
— utfärdande/avskrivningar av kontrollavgifter,
— drift och underhåll av parkeringsautomater, skyltar m m,
— kundtjänst och inkassoverksamhet,
— extra rondering efter avrop från Lunds universitet,
— administrativt stöd vid bortforsling av fordon.
Avtalstiden är två (2) år med möjlighet till två (2) års förlängning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50000000 Reparation och underhåll, 63712400 Parkeringstjänster, 79714000 Övervakningstjänster, 79715000 Patrullering, 98351000 Parkeringsförvaltning, 98351100 Bilparkeringstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen