96300-2021 - PlaneringSverige-Stockholm: Kollektivtrafik med tåg
Förhandsmeddelande för offentligt tjänstekontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
Förordning (EG) nr 1370/2007
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av spårtrafik på lokalbana
Referensnummer: TN 2021-0162
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60210000 Kollektivtrafik med tåg
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget planeras att omfatta utförande av kollektivtrafik med lokalbana i Stockholms län samt andra åtaganden och funktioner som sammanhänger med trafikåtagandet. Upphandlingen kan komma att genomföras som en alternativt flera separata upphandlingar samt bestå av ett eller flera kontrakt med olika startdatum.
Upphandlingen kan komma att upphandlas som en säkerhetsskyddad upphandling.
Upphandlingen kommer att genomföras på svenska.
(tjänsternas typ och kvalitet eller indikation på behov och krav)