96625-2021 - KonkurrensutsättningSverige-KUNGSÄNGEN: Anläggningsarbeten för flerfamiljshus
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kokillbacken - Kungsängen Kyrkby 2:307
Referensnummer: 21/4
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45211000 Anläggningsarbeten för flerfamiljshus
II.1.4.
Kort beskrivning
Upplands-Brohus avser att uppföra fyra flerbostadshus med hyreslägenheter, fördelade på två kvarter, Kvarter 5 och Kvarter 6. Båda kvarteren har två huskroppar som delvis är sammanbundna med underjordiskt garage i ett plan och bostäder i suterräng.
Fastigheterna innehåller totalt 152 lägenheter från 1 ROK till 4 ROK.
Projektet inramas av tre befintliga gatorna (Ringvägen, Kokillbacken och Enköpingsvägen). Stambanan för järnväg ligger i närheten av projektet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45112000 Grävning och schaktning, 45210000 Byggnadsanläggning, 45211341 Byggnation av lägenheter, 45236000 Markanläggning, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45313100 Hissinstallationer, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 51900000 Installation av styr- och reglersystem, 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upplands-Brohus avser att uppföra fyra flerbostadshus med hyreslägenheter, fördelade på två kvarter, Kvarter 5 och Kvarter 6. Båda kvarteren har två huskroppar som är delvis sammanbundna med underjordiskt garage i ett plan och bostäder i suterräng.
Husen ligger trappade i en sydsluttning
I öster, angränsande till Kvarter 5 och 6 har bostadshus nyligen uppförts. I väster ägs marken av Upplands-Bro kommun, som i framtiden avser anlägga en naturpark.
Projektet inramas av de tre befintliga gatorna. Ringvägen, Kokillbacken och Enköpingsvägen. Stambanan för järnväg ligger sydväst om projektet
I övrigt redovisas detaljerade uppgifter i förfrågningsunderlaget.