96644-2018 - ResultatSverige-Västerås: Utbildningstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Grundläggande psykoterapiutbildning i Kognitiv beteendeterapi
Referensnummer: DU-UPP17-0328
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80500000 Utbildningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Aktuell upphandling.
Upphandlingen avser ramavtal för uppdragsutbildning i Grundläggande psykoterapiutbildning i Kognitiv beteendeterapi (KBT) till Region Västmanland i enlighet med vad som beskrivs i förfrågningsunderlaget.
Uppdragsutbildning Grundläggande psykoterapiutbildning i Kognitiv beteendeterapi till Region Västmanland i syfte att ge sådana kunskaper och färdigheter som fordras för att under handledning kunna bedriva psykoterapi med inriktningen på Kognitiv Beteendeterapi.
Förvaltning PPHV (Primärvård, Psykiatri och Habiliteringsverksamhet) ser ett behov av att utbilda medarbetare från olika yrkeskategorier i grundläggande psykoterapiutbildning i Kognitiv beteendeterapi motsvarande 45 högskolepoäng + handledning.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
80000000 Undervisning och utbildning, 80510000 Specialutbildning, 80511000 Personalutbildning, 80561000 Vårdutbildning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen