96822-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Tumba: Social omsorg med inkvartering
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av ramavtal för externa vård- och omsorgsplatser enligt SoL
Referensnummer: 2017:768
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85311000 Social omsorg med inkvartering
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar heldygnsomsorg i vård- och omsorgsboende samt korttidsboende. Boendet skall erbjuda en bostad där service och omvårdnad, samt hälso- och sjukvårdsinsatser ges dygnet runt, till personer med omfattande vård- och omsorgsbehov som varierar från olika fysiska och psykiska funktionsnedsättningar till demenssjukdomar. De personer som beviljas plats på vård- och omsorgsboende samt korttidsboende är oftast äldre personer över 65 år, men det kan även vara personer under 65 år, med behov som inte kan tillgodoses i ordinärt boende.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85300000 Socialvård och tillhörande tjänster, 85320000 Socialvård
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen