96839-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Västerås hamn – Omhändertagande av Muddermassor
Referensnummer: UH-2019-69
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden innefattar omhändertagande av ca 45 000 ton muddermassor från Västerås hamn. Muddermassor är inte stapelbara och har förhöjda föroreningshalter
Entreprenören ska lasta massorna direkt från annan entreprenörs pråm till eget fartyg eller pråm.
Entreprenören ska därefter ombesörja all transport, eventuell omlastning och deponering av massorna till en för ändamålet godkänd anläggning.
Entreprenaden är en del av ett objekt som omfattar fördjupning av farled och hamnbassäng inom Västerås hamn som i sin tur är ett av delprojekten som ingår i Mälarprojektet.
Mälarprojektet omfattar fördjupning och breddning av farleden med början från Södertälje sluss och in till hamnarna i Köping och Västerås. När Mälarprojektet är färdigställt kommer djupgående i farleden ha ökats från dagens 6,8 m till 7,0 m och största fartygslängd ökats från 123 m till 160 m.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 30 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45240000 Anläggningsarbete för vattenprojekt, 45244000 Marina anläggningsarbeten, 45244100 Marina anläggningar, 45000000 Anläggningsarbete
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen