96863-2020 - ÄndringSverige-Uppsala: Medicinsk utrustning
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Försörjningsenheter
Referensnummer: UPPH2019-0360
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Försörjningsenheter upphandlas i ett ramavtal för att säkerställa att nyinköp och att utbyten av befintlig uppsatt utrustning kan ske vid behov i Region Uppsala verksamheter främst Akademiska sjukhuset samt Lasarettet i Enköping.
Typer av försörjningsenheter som efterfrågas:
— Försörjningsenhet (Fe), tak, typ mediaenhet för röntgenlab, förberedelserum tex
— Försörjningsenhet (Fe), tak, typ mediaenhet för operationssalar
— Försörjningsenhet, tak, utrustningsbärande (UB)