2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal Änternät
Beskrivning: Upphandlingen avsåg Ramavtal för Änternät inklusive reservdelar.
Intern identifierare: 24FMVU2156
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande utan föregående meddelande om upphandling
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 35000000 Säkerhets-, brandbekämpnings-, polis- och försvarsutrustning
Ytterligare klassificering (cpv): 35100000 Nöd- och säkerhetsutrustning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Beskrivning: Refererar till Upphandling Ramavtal Änternät 24FMVU978 som gjordes enligt LUFS Förhandlat förfarande med föregående annonsering- Då inga anbud inkom ändras förfarande till LUFS Förhandlat förfarande utan föregående annonsering. Upphandlingen avbryts således inte och fastställda dokument såsom TS, VÅS, ILS och CDRL kan användas. I övrigt gäller att underlagen har justeringar av karaktär som är ej väsentlig. Behovet av att teckna ramavtal kvarstår och minst två identifierade leverantörer kommer att kontaktas för fortsatta förhandlingar.
Intern identifierare: Ramavtal Änternät