96893-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Programvara för analys, forskning, matematik eller prognos
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
System för övervakning och uppföljning av miljö- och energiregelverk
Referensnummer: 17/203
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48460000 Programvara för analys, forskning, matematik eller prognos
II.1.4.
Kort beskrivning
Syfte & mål.
Beställaren söker i denna upphandling en partner att sluta avtal med för utveckling av ett modernt, flexibelt och framtidssäkrat system för energi och miljörapportering. Det nya systemet kommer hjälpa Beställaren att effektivisera och bidra till att minska Beställaren manuella arbete. Systemet ska vidare möjliggöra för Beställaren att på ett flexibelt sätt anpassa sig till den föränderliga värld som finns gällande teknikutveckling samt lagar och regelverk gällande övervakning och rapportering inom energi- och miljöområdet. Systemet ska baseras på etablerade produkter och utvecklingsplattformar som finns på marknaden.
Omfattning.
Upphandlingen omfattar utveckling och leverans av ett komplett system för övervakning och uppföljning av miljö- och energiregelverk. Vidare ingår förvaltning, support och vidareutveckling av systemet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48000000 Programvara och informationssystem, 48780000 Programvara för system, lagring och innehållshantering, 48810000 Informationssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Bakgrund.
Beställaren lever i en komplex och föränderlig värld där nya krav ständigt tillkommer. I dagsläget har Beställaren ett föråldrat system för uppföljning och rapportering av energi och miljödata. Systemet används för att leva upp till de lag- och myndighetskrav som ställs på Beställaren gällande miljö, elhandel, vattenkraft och ekonomiska styrmedel och energiuppföljning. Det finns även interna krav från koncernen samt vår ägare Linköpings kommun. För att leva upp till framtida krav behöver en ny lösning för energi- och miljörapportering utvecklas.
Ej uppdelning av kontrakt.
Beställaren lägger stor vikt vid att erhålla en kontinuerlig helhetslösning med en (1) Leverantören som tar ansvar för hela åtagandet. Beställaren väljer därför att ej dela upp kontraktet.