96897-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Eskilstuna: Grafisk formgivning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kommunikationstjänst - Originalproduktion
Referensnummer: IN-IN23-0065
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79822500 Grafisk formgivning
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Sörmland, Region Västmanland, Folktandvården Västmanland och Svealandstrafiken (Köpare) genomför upphandling avseende ramavtal för grafisk formgivning och produktion i enlighet med upphandlingsdokumenten.
Exempel på uppdrag:
Framtagning av trycksaker
Form och layout av rapporter
Bearbetning av text och kunskap om klarspråk
Grafiska mallar för sociala medier och digitala annonser
Symboler, ikoner och illustrationer
Köparen kommer att teckna avtal med max tre (3) leverantörer, avrop kommer att ske enligt fast rangordning.
Det totala värdet av efterfrågade tjänsterunder aktuell avtalsperiod inklusive eventuella optioner beräknas uppgå till ca 6 MSEK.
Uppgifterna är en uppskattning av kommande behov. Någon garanti att erhålla viss volym ges inte.
Takvärdet i ramavtalet är 8,4 MSEK exkl. moms.
Takvärdet ska inte ses som ett garanterat värde utan fastställer endast en övre gräns för ramavtalet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79340000 Reklam och marknadsföring, 79413000 Konsulttjänster för marknadsföring, 79800000 Tryckning och tillhörande tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning
Region Sörmland, Region Västmanland, Folktandvården Västmanland och Svealandstrafiken (Köpare) genomför upphandling avseende ramavtal för grafisk formgivning och produktion i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten.
Att producera och formge kommunikation för regionernas samtliga kanaler och anpassa och optimera de olika enheterna för respektive kanal.
Framtagning av trycksaker - foldrar, broschyrer, inbjudningar, faktablad, printannonser och affischer
Enklare animationer
Volymuppgifter
Takvolym/takvärde
Om ramavtalets värde överstiger angivet belopp upphör ramavtalet att gälla utan ytterligare bekräftelse från någondera part. Parterna delar ett ömsesidigt ansvar att underrätta motparten om takvärdet uppnås.