96904-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Om- och tillbyggnad av Emausskolan
Referensnummer: FN 2020/00482-2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Emausskolan är i dagsläget en skola för årskurs F-6 och består av två byggnader: en huvudbyggnad innehållande skolsalar, expedition, skolmatsal, mm samt ett annex innehållande en mindre idrottssal och förskoleklass.
Huvudbyggnaden med en sammantagen total bruttoarea om 4817 kvm BTA ska till delar byggas om samt renoveras och anpassas till rådande normer vad gäller bl. a ventilation, belysning och ljudisolering för att bättre möta dagens krav.
Skolmatsalen ska flyttas till den nya byggnaden (se nedan) för att kunna möta skolans ökade elevantal. Lokalerna där skolmatsal legat ska byggas om till administrativa lokaler. Delen där skolköket idag ligger samt annexet med idrottssal och förskoleklass ska rivas för att ge plats åt den nya byggnaden.
Utöver renovering och ombyggnation av den befintliga byggnaden ska det uppföras en tillbyggnad om ca 5 500 kvadratmeter BTA som ska byggas ihop med befintliga byggnaden genom en uppvärmd passage.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 550 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Huvudbyggnaden med en sammantagen total bruttoarea om 4 817 kvm BTA ska till delar byggas om samt renoveras och anpassas till rådande normer vad gäller bl. a ventilation, belysning och ljudisolering för att bättre möta dagens krav.
Utöver renovering och ombyggnation av den befintliga byggnaden ska det uppföras en tillbyggnad om ca 5 500 kvadratmeter BTA som ska byggas ihop med befintliga byggnaden genom en uppvärmd passage.
Sammantaget ska Emausskolan växa från en skola för 350 till en skola för 750 elever.
En stor idrottshall om ca 2 000 kvm BTA ska byggas, vilken ska tillgodose skolans ökade behov av idrottsundervisning samt även annan idrottsverksamhet i området.
I projektet ingår också markarbeten såsom ombyggnad av skolgård inkluderat ny infart och andra anpassningar samt dagvattenhantering. Viss marksanering kommer att vara aktuell pga. av tidigare plantskola i området.
Om-och tillbyggnad av Emausskolan beräknas genomföras under år 2021 – 2024, där Fas 1 (se nedan) beräknas genomföras under 2021 och Fas 2 (se nedan) beräknas genomföras från sommaren 2021 till augusti 2024. Skolan kommer att vara i drift under Fas 2 varmed stor aktsamhet ska tas till detta genom hela projektet.
Projektet ska uppföras som Miljöbyggnad 3.1 nivå Silver och målbilden är att projektet i sin helhet genomförs med god hållbarhet samt stort fokus på miljö och återbruk.
Entreprenaden är en totalentreprenad uppdelad i två faser. För att säkerställa entreprenadens genomförande inom av avtalad kostnadsram, tidplan, teknisk kvalitet.