97021-2019 - ResultatSverige-Göteborg: Anläggningsarbeten för flerfamiljshus
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nybyggnad flerfamiljshus -Titteridamm
Referensnummer: 0133/17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45211000 Anläggningsarbeten för flerfamiljshus
II.1.4.
Kort beskrivning
Objektet avser Nybyggnation av bostäder -2 st Punkthus och Lamellhus samt miljöbyggnad, där Entreprenör fritt lämnar förslag på bostadshusen enligt vad detaljplan tillåter.
Förslagen kommer utvärderas ihop med pris BOA.
Totalentreprenad.
Plats: Titteridammsvägen/Betselvägen, Angered i Norra Göteborg
Status: Detaljplan har vunnit laga kraft
Projektledare: Claes- Göran Johansson (Cowi AB)
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45100000 Förberedande anläggningsarbeten, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen