2. Förfarande
Förfarande
Titel: Utökad person-och kreditupplösningstjänst
Beskrivning: Upphandlingen avser en utökad person-och kreditupplösningstjänst. Tjänsten består av följande fyra delar: 1. Tillgång till uppgifter från register 2. Webbtjänst för person- och kreditupplysning 3. Integration och externa datakällor 4. Digital inkomstvalidering Boplats har ett behov av en Leverantör som kan tillhandahålla ovan angivna tjänster som beskrivs mer utförligt i avsnitt 5 Krav på Tjänsterna i Anbudsinbjudan. Idag använder Boplats en kreditupplysningstjänst, samt en tjänst som erbjuder tillgång till folkbokförings- och relationsregistret för att kontrollera sökande. Boplats syfte med upphandlingen är att teckna avtal med en Leverantör som kan erbjuda en tjänst ger Boplats tillgång till relevanta uppgifter via Leverantörens plattform, som sedan går över till att integrera tillgången till relevanta uppgifter till Boplats nya förmedlingssystem. Vidare har Boplats ett behov att inkludera digital inkomstvalidering i sin process vid förmedling av bostäder.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 79412000 Finansiella konsulttjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 79412000 Finansiella konsulttjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Ytterligare klassificering (cpv): 48810000 Informationssystem