Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skolskjutsar för elever i förskoleklass och grundskola
Referensnummer: 19199
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 60100000 Vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtalet omfattar skolskjutsar från elevers hem eller en plats i närheten, till och från förskolor och grundskolor, samt till och från hållplats för kollektivtrafik, för elever i förskoleklass och grundskolan i Umeå kommuns skolor. Finns linjetrafik ska den nyttjas i första hand. Omfattningen varierar över tiden och är beroende av, antalet elever med behov av skolskjuts, samt omfattningen av kollektivtrafik. Under avtalsperioden kan förändringar komma att ske beroende på omständigheter såsom myndighetsbeslut, ändrade regler för skolskjutstrafik eller politiska beslut avseende övergång till kollektivtrafik. Vid dessa förändringar av omfattningen i uppdraget, kan endera parten påkalla omförhandling av avtalet. Förändringar av antal skolor och elever ska kunna göras utan inverkan på det ekonomiska innehållet i ingånget avtal. Information om Umeå kommuns skolskjutsar finns här: https://www.umea.se/umeakommun/utbildningochbarnomsorg/skolresorskolskjuts.4.1e3724771288f01b15b80001263.html
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 120 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 60100000 Vägtransporter, 60120000 Taxitjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtalet omfattar skolskjutsar från elevers hem eller en plats i närheten, till och från förskolor och grundskolor, samt till och från hållplats för kollektivtrafik, för elever i förskoleklass och grundskolan i Umeå kommuns skolor. Finns linjetrafik ska den nyttjas i första hand. Omfattningen varierar över tiden och är beroende av, antalet elever med behov av skolskjuts, samt omfattningen av kollektivtrafik. Under avtalsperioden kan förändringar komma att ske beroende på omständigheter såsom myndighetsbeslut, ändrade regler för skolskjutstrafik eller politiska beslut avseende övergång till kollektivtrafik. Vid dessa förändringar av omfattningen i uppdraget, kan endera parten påkalla omförhandling av avtalet. Förändringar av antal skolor och elever ska kunna göras utan inverkan på det ekonomiska innehållet i ingånget avtal.