See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Reläer för spårledningsindikering till signalställverk, Saltsjöbanan
Beskrivning: Direktupphandling av reläer för spårledningsindikering till signalställverk enligt 19 a kap 4 § punkt 2 LUF på grund att det av tekniska skäl inte finns någon konkurrens. Signalställverken på Saltsjöbanan är av typen Ställverk 59 och bygger på reläteknik. Sträckan Saltsjö-Järla - Slussen byggs om vilket leder till att reläer behövs för att säkerställa fullgod signalering på sträckan till fyra (4) av Saltsjöbanans 18 stationer samt en (1) depå. Då den nuvarande signaltekniska lösningen (Signalställverk samt kringutrustning) för Saltsjöbanan är reläbaserad kan endast säkerhetsreläer från Siemens Mobility AB för spårledningsindikering upphandlas då det endast är dessa som är kompatibla med den nuvarande signaltekniska lösningen.
Intern identifierare: TN 2023-0804
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 31720000 Elektromekanisk utrustning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000