97245-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Avfallstjänster – Transport och behandling av grovavfall
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelTransport och behandling av grovavfall
BeskrivningUpphandlingen avser transport, mottagning, behandling och slutligt omhändertagande av grovavfall från de tre fasta återvinningscentralerna samt Mobil ÅVC inom Sundsvalls kommun. Uppdragets uppskattade beställningsvolym är ca 13 000 ton / år, baserat på tidigare års volymer. Fraktioner som uppdraget avser: Sten och grus Ej återvinningsbart Trä Energiåtervinning Asbest Trädgårdsavfall Impregnerat trä Gips Hårdplast och mjuk PVC Planglas
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 90500000 Avfallstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelTransport och behandling av grovavfall 2024-12-31
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:82219:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 90510000 Avfallshantering, 90512000 Avfallstransport